گام اولِ گام دوم انقلاب

فرض کنید می خواهید یک خودرو ثابت را با هل دادن به حرکت در آورید. همیشه نیرویی که برای آغاز حرکت نیاز است بیشتر از نیرویی است که پس از به راه افتادن خودرو باید برای ادامه حرکت با شتاب ثابت به کار ببرید. (شاید این موضوع را تجربه کرده باشید ولی مورد ذکر شده به دلیل بیشتر بودن ضریب اصطکاک ایستایی ماکسیمم نسبت به ضریب اصطکاک جنبشی است که در ذیل مبحث دینامیک در فیزیک بررسی می شود.)

موضوع فیزیکی ذکر شده در جنبه های مختلف دنیا ظهور و بروز پررنگی دارد. اولین گام های یک کودک خردسال، اولین پرواز یک پرنده، اولین روز رانندگی، اولین روز مدرسه، اولین آشپزی، اولین سخنرانی و همه ی اولین هایی که در طی زندگی تجربه کرده ایم و خواهیم کرد نمونه برقراری این قانون فیزیکی در بطن طبیعت این جهان است.

در غالب موارد اولین قدم در هر حرکتی سخت ترین قدم است. گاهی آن چنان این قدم اول سخت می نماید که آن را غیر ممکن می پنداریم و گاهی نیز از آن کار منصرف می شویم.

امروز بدون شک گام دوم انقلاب اسلامی تکلیف ملت ایران به خصوص حوانان است. و مثل هر حرکت دیگری، شروع حرکت در مسیر گام دوم انقلاب دچار چالش اولین گام است.

به راستی چگونه می توان گام دوم انقلاب را با این گستردگی طیف موضوعی، و به عنوان راهبرد کلان ۴۰ ساله دوم انقلاب اسلامی به انجام رسانید؟

راهکار پیچیده نیست. از آنجایی که گام دوم انقلاب حرکتی در راستای تحقق تمدن سازی نوین اسلامی و در نهایت ظهور حضرت بقیه‌الله (عج) و برقراری دین الهی در سراسر عالم است؛ فلذا باید چگونگی این حرکت بزرگ دینی را در منابع دینی مورد جستجو قرار داد.

در آیه ۴۶ سوره سبأ خداوند می فرمایند: قل انما اعظکم بواحدهٍ ان تقوموا لله مثنی وفرادى ثم تتفکروا << بگو من فقط به شما یک اندرز مى‏ دهم که دو تا دو تا یا به تنهایى براى خدا به پا خیزید سپس بیندیشید>>. در این آیه خداوند به تتبین روش حرکت در راه خدا می پردازد و می فرماید که ابتدا برای خدا قیام کنید و سپس دستور به تفکر می دهد.گام اول حرکت کردن را خداوند قیام کردن بیان می کند و ابتدا به قیام جمعی (دو تا دوتا) و در صورت عدم امکان، به قیام انفرادی دستور می دهد. جالب است که خداوند ابتدا به قیام دستور می دهد و سپس به تفکر کردن، و این خود نشان دهنده ی این است که به پا خاستن برای یک هدف نسبت به داشتن طرح و برنامه ی قبلی دارای ارجحیت است.

پس اگر می خواهیم شروع به انجام تکلیف خود در زمینه ی گام دوم نماییم راه برون رفت از چالش شروع کردن، برداشتن قدم اول یعنی به پا خاستن و قیام در راه خدا به صورت جمعی ویا در صورت عدم امکان، به صورت فردی است. اگر به پا خاستیم، گام بعدی تفکر و برنامه ریزی خواهد بود.

و این گونه و بر مبنای این آیه حرکت های بزرگ دینی تاکنون شکل گرفته است که  نمونه ی بزرگ آن ظهور انقلاب اسلامی در عصر حاضر است.

نکته مهم دیگر این است که در مورد قدم اول هر کاری باید حس کمال طلبی را کنار گذاشت چون تحقق کمال یک امر در اولین گام، از بعید ترین چیز هایی است که بتوان در این عالم یافت. طبیعی است که کودکی که شروع به راه رفتن می کند در اولین قدم قریب به یقین می افتد. ولی او این نقص در حرکت در اولین گام را، هرگز بهانه ای برای راه نرفتن قرار نمی دهد. کودک هرگز به خود نمی گوید که توان من نهایتا در حد گام اول است و چون نمی دانم که گام بعد چیست و چگونه است پس از این گام اول هم دست می کشم. او با تلاش، گام اول را برمی دارد و با ادامه ممارست به گام دوم و گام های بعدی دست می یابد تا در راه رفتن تبحر لازم را پیدا کند.

گام اول را بردارید. تصمیم بگیرید، با دیگران در این مسیر هم عهد شوید و برنامه ریزی کنید و عمل را مایه ی تحقق آن قرار دهید. گام اول را بردارید حتی اگر چیزی درباره ی گام های بعدی نمی دانید.

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
می‌خوای بهترین باشی؟ پس باید از بهترین مطالب استفاده کنی
اگر می خوای بهترین هایی رو که می خونم، می نویسم، می بینم و می شنوم رو کاملا رایگان دریافت کنی ایمیلت رو وارد کن
دریافت رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌خوای بهترین باشی؟ پس باید از بهترین مطالب استفاده کنی
اگر می خوای بهترین هایی رو که می خونم، می نویسم، می بینم و می شنوم رو کاملا رایگان دریافت کنی ایمیلت رو وارد کن
دریافت رایگان
close-link
می‌خوای بهترین باشی؟ پس باید از بهترین مطالب استفاده کنی
اگر می خوای بهترین هایی رو که می خونم، می نویسم، می بینم و می شنوم رو کاملا رایگان دریافت کنی ایمیلت رو وارد کن
دریافت رایگان
close-link